PLZEŇ PRO VČELY

 • Cílová částka 62 288 Kč
 • Podporuje 1
 • Zbývající čas 0Dnů0Hod0Min
Projekt PLZEŇ PRO VČELY

Motto: „Včely jsou víc než med a náš život je s nimi propojený“

Úvod

Včely ve městě je netradiční projekt, který je postaven na postupném vybudování důvěry o bezpečnosti a prospěšnosti projektu. Na včelách je bezprostředně závislí náš život, protože opylujují 40% potravin, které každý den sníme. Tento fakt, který si většina lidí ani neuvědomuje, nám zajišťuje každodenní přísun dostatku ovoce, zeleniny a všech potřebných vitamínů a minerálů.  Možná proto, že včely žijí na Zemi 150 miliónů let a považujeme to za samozřejmost a nedokážeme docenit význam včel pro lidskou společnost a ostatní živočichy. Včelstvo je jemné předivo našeho života a neustálý nárůst používání chemikálií v zemědělství má pro ně zničující následky. Používáním pesticidů a mechanizací velkochovu včel spojené s používáním chemických léčiv vede v poslední době ke kolapsu včelstev, které mají dominový efekt pro obrovské oblasti. V Německu 2002 zemřelo 40% včelstev, v USA vymřelo v roce 2006 miliony včelstev a nezlepšil to ani dovoz z Austrálie, naopak další vyhynuli na nové nemoci.

Podstatou projektu Plzeň pro včely je prostřednictvím kulturně-ekologických přednášek a praktickou ukázkou chovu včelstev rozšířit poznání o důležitosti včel pro náš náš život, naučit reagovat děti i dospělé na hmyz a předejít zbytečným  alergickým reakcím. Součástí přednášky je jak můžeme přispět v ochraně včel v každodenním životě.

 V několika městech ve světě si již uvědomili, že naše životy jsou závislé na včelách, které tu žijí už 150 milionů let. V New Yorku, Londýně a jiných metropolí se již několik let chovají včely na zahradách, parcích i výškových budovách, protože včela má dolet pro potravu asi 3km a nevznikl žádný problém. V Praze mají na střeše hotelu včely od roku 2013 a v Plzni ve vnitrobloku měly úly v době, kdy o tom ve světových metropolí začali přemýšlet. Někdy ani soused by nepoznal, že jsou vedle úly, protože včely se rozptýlí v půlkruhu asi 5 m před úlem, nelétají na beton a do domu se dostanou jen omylem. 

 Projekt Plzeň pro včely je založený na postupném vybudování důvěry v bezpečnost chovu včel a uvědomění závislosti našich životů na včelách a jejich důležitost pro lidskou společnost. V době, kdy se zmenšil počet včelařů a průmyslový chov včel kolabuje, je třeba změnit předsudky proti včelám, které jsou často pokřiveny v podvědomí z filmů. Jeden z nich pak může být o tom, že nebude co jíst a my nebudeme vědět ani proč. 

Včely nelétají na popelnice, jsou na květech nebo v úlu a nebo na cestě mezi. Žihadlo je spojeno s jejím životem a bodne jen v ohrožení nebo je-li ohrožen úl.

Citlivým výběrem místa, kde je oční kontakt s úly a včely mají pastvu na dolet, ale není v místech kde přímo procházejí lidé, propojený s přednáškami a radami pro vhodnost umisťování úlů, může Plzeň jako jedno z mála měst podpořit tento ojedinělý projekt, který už probíhá v několika metropolí světa. Včelstvo je superorganismus, který po zbavení se předsudků, přináší daleko víc než jen med.

Tento projekt se múže zařadit mezi prospěšné akce v oblasti ekologie EHMK 2015.

Cíle projektu a harmonogram

Cílovou skupinou jsou všechny generace, ale je především zaměřený na děti základních škol. Záměrem je zbavit lidí předsudků, naučit je jak se chovat v přítomnosti včely, kdy paradoxně alergik nevědomě rozdráždí včelu a dostane žihadlo. Jednoduchými zásadami se může člověk ušetřit mnoha žihadel a následných alergických reakcí.

Dalším cílem je rozšíření vzdělání o včelách, na kterých jsou naše životy bezprostředně závislé.

Projekt byl vybudován na celoročním pozorování vlastních včelstev, tak aby byl bezpečný.

V první fázi (leden-březen) je nutné zařídit administrativní záležitosti, spojené s chovem a umístění včelstev. Jedná se o výběr vhodného stanoviště, jednání s majitelem pozemku, přihlášení do ZO ČSV v místě stanoviště včel, dojednání oddělků včel se včelaři a podobně. Během ledna až dubna zjistit možné dotace, granty a sponzory. Následně vypracovat žádost o o získání financí na zbylou část projektu a jeho celoroční provoz.

Příprava přednášek pro mladší a starší žáky ZŠ a pro dospělé. Fotografování a filmování pro přednášky a časoměrný dokument.

Ve druhé fázi (březen-červen) příprava a úprava terénu stanoviště, nákup včelstev a včelařských potřeb, umístění, zahájení celoroční péče o včely. Upřesnění termínů již dojednaných přednášek (pro ZŠ, příměstské letní tábory a včelařský trh) a dojednatdalší přednášky. Průběžné fotografování a filmování pro přednášky a časosběrný dokument.

Ve třetí fázi (červenec-září) zvýšená letní péče o včely – kontrola snůšky medu, rozvoje plodu, rojové nálady a případná protirojová opatření proti vyrojení, 1. A 2. Vytáčení medu a jeho zpracování, vaření cukrového syrupu, čištění úlů, přeléčení a zazimování.

Ve čtvrté fázi (říjen- prosinec) pokračovat po prázdninách a přednáškami, příprava a rozvoj projektu pro rok 2015, zpracovávání fotografického a filmového materiálu. Čištění úlů, 2x povinné preventivní léčení a odběr vzorků pro veterinární vyšetření. Výroba nových rámků a oprava úlů.

-celoroční péče o včely

              - dovoz včel na stanoviště a přemístění do úlů

              - čištění úlů

              - prohlídky zdravotního stavu včelstev

              - výroba nových rámečků a výměna za staré

              - přestavení nástavků pro podnět zaplodnění rámků

              - přidávání nástavků pro sběr medu

              - vytáčení medu

              - stáčení a čištění medu

              - zaléčení po odebrání medníku

              - vaření krmného sirupu pro včely

              - krmení včelstev

              - zazimování úlů

              - odebírání vzorků pro veterinární vyšetření

              - povinné léčení včel se Svazem včelařů

              - schůze Svazu včelařů

Další rozvoj projektu

Po zaběhnutí včelařské a přednáškové činnosti na konci roku 2014, kdy projekt bude už mít výsledky a získá důvěru, navázat spolupráci se zemědělskou a potravinářskou školou a dělat výzkum (např. kvalita medu od včel ve městě a vesnice a jiné). Dalším cílem rozvoje projektu je rozšířit program projektu do dalších českých i evropských měst. Perspektiva tohoto projektu je v tom, že naše společnost si čím dál více uvědomuje, jak jsou naše životy a zdraví propojeny s přírodou, bez které člověk nepřežije.

Financování

Vzhledem k tomu, že se jedná o netradiční projekt a nelze jako u festivalu vypustit jednu nebo dvě kapely, je třeba začátek projektu financovat z jednoho nebo dvou zdrojů. Při výpadku některého zdroje by mohli nastat nepříjemné komplikace. Financování dalších fází chceme získávat také na ministrstvu zemědělství, školství i kultury.  Po roce 2015 již budou vidět výsledky projektu a zažádáme také o podporu města.

Požadavky

Vhodné místo pro umístění úlu, v dohledu ale mimo cestu. (V ZOO Plzeň měli úl přímo u cesty před vchodem do pavilonu a neměli s tím problémy).

Místnost cca4x2m , teplá voda. 

Přínos pro Plzeň

Projekt Plzeň pro včely je spojení nevšedního a užitečného, ale už fungujícího v některých místech světa a je výzvou pro Plzeň EHMK 2015. Zároveň může udělat originílní propagaci EHMK 2015 v oblasti ekologických projektů a přitáhnout pozornost pro svoji nevšednost a originalitu. Tento projekt ani podobný nebyl  v rámci předchozích projektů EHMK po celé Evropě nikdy realizován a chovem včel ve městě se Plzeň může zařadit mezi několik prvních měst na světě, kde si uvědomili, že lidská společnost se bez včel neobejde.

  Praxe

Při včelaření jsem pomáhal od mala asi do 12let, při setřásání rojů, vytáčení medu, krmení atd.. V současné době včelařím na pěti úlech. Fotografuji, filmuji, stříhám filmy, pořádám přednášky pro dospělé i školy. Hodně věcí můžu vyrobit sám (například rámečky, výroba z polotovarů, vypletení, zatavení- šablony a přípravky mám vlastní- ušetří se náklady.

Za o.s. Jsme částí Země  - autor projektu Zdeněk Vacek 

           

 

 

 
 • Lidé
  • 4 včelstvaVčelstva lze i darovat jednotlivě. Podmínkou je vyšetření na varoázu, které se běžně provádí každý rok a nesmí pocházet z oblasti karantény včelího moru, kde je zákaz přemisťování včelstev. 6 400 Kč
 • Materiál a zboží
  • úly a včelařské potřebyFinance jsou určeny na základní včelařské vybavení a úly. Je možnost toto vybavení a úly darovat, ale je podmínkou, aby z veterinárních důvodů bylo vybavení najednou s darovanými včelami. 32 180 Kč
  • materiál pro vybudování stanoviště včelstevjedná se o latě 30x50mm, Palubky 9,5mm, OSB desky 12mm, Hranoly 100x100mm a 100x50mm. Tento materiál lze darovat 2 908 Kč
  • medometmedomet lze i darovat i bez včelstev, při důkladném vyčištění nedojde k nákaze včel. 11 000 Kč
  • nerezový hrnec 30lHrnec slouží k vytáčení medu a lze ho darovat - nehrozí nákaza včel. Hrnec může být i smaltovaný, ale jen v dobrém stavu (na místě odloupnutého smaltu se tvoří rez) 4 000 Kč
 • Služby
  • Propagace projektuJedná se o tisk propagačních materiálů a cedulí na stanovišti včelstev. 5 000 Kč
 • Cestovné a doprava
  • Převoz úlů a materiáluJedná se o převezení úlů a materiálu na stanoviště včel a převoz vybavení pro vytáčení medu. Tuto službu lze darovat, podmínka je, že včely se musí převážet po setmění (až se vrátí do úlu). 800 Kč

 • Neregistrovaný přispěvatel

Komentáře mohou přidávat jen přihlášení členové Everfundu.

Chci přihlásit

 • Vybráno z cílové částky 62.288Kč 100
 • Podporuje 1
 • Zbývající čas 0Dnů0Hod0Min
100 Kč0 Kč0 %

Vybrané zdroje:

Podpořeno finančně:100 (0%)

Podpořeno jinak v hodnotě:0 (0%)

celkem:100 (0%)

Chci podpořit tento projekt

Autor projektu

Jsme částí Země o.s.

 • 1 vytvořený projekt
 • Žádné podpořené projekty

Celý profil

Podpořte finančně

a vyberte si ODMĚNU

Rozbalit vše

100 Kč

Darujte 100 Kč a získáte samolepku projektu.

Dodání odměny: 30. Červen 2014

250 Kč

Darujte 250 kč a získáte krátké Příběhy z vytáčení medu, vyprávění autora projektu ze svých zážitků, které při chovu včel zažijete.

500 Kč

Darujte 500 Kč a získáte sklenici medu (0,5 kg) od včel z projektu (vzhledem k tomu, že asi první rok nebude skoro žádný, tato část odměny bude v termínu nejpozději do 31.7. 2015), dále získáte vstupenku na přednášku PLZEŇ PRO VČELY, Příběhy z vytáčení medu a samolepku projektu. Odměny budou předány na přednášce. Zašlete na e-mail: jsmecastizeme@email.cz své jméno a zpětně Vám budou zaslány termíny, kdy proběhnou přednášky.

Dodání odměny: 30. Listopad 2014

1500 Kč

Darujte 1500 Kč a získáte celou přednášku PLZEŇ PRO VČELY, která se uskuteční ve Vašich prostorách, které si vyberete. Přednášku je možno darovat škole, domovu pro seniory, atd.

Dodání odměny: 30. Listopad 2014

5000 Kč

Darujte 5000 Kč a získáte propagaci Vaší firmy (loga) na stanovišti včel (po celou dobu trvání projektu) a všech propagačních materiálech s uvedením partner projektu po dobu jednoho roku 2014/2015, 5 ks vstupenek na přednášku PLZEŇ PRO VČELY, 5 ks Příběhy z vytáčení medu a 10 ks samolepek projektu

Dodání odměny: 30. Listopad 2014

10000 Kč

Darujte 10000 Kč a získáte propagaci Vaší firmy (loga) na stanovišti včel (po celou dobu trvání projektu) a všech propagačních materiálech s uvedením partner projektu po dobu dvou let 2014/2016, 10 ks vstupenek na přednášku PLZEŇ PRO VČELY, 10 ks Příběhy z vytáčení medu a 20 ks samolepek projektu

Dodání odměny: 30. Listopad 2014

62288 Kč

Darujte 62288 Kč a pomůžete získat veškeré vybavení a ůly pro stanoviště a získáte propagaci Vaší firmy (loga) na stanovišti včel (po celou dobu trvání projektu) a všech propagačních materiálech s uvedením hlavní partner projektu po dobu dvou let 2014/2016, 5 celých přednášek PLZEŇ PRO VČELY, které se uskuteční ve Vámi vybraných prostorech nebo je můžete darovat školám, domu seniorů apod. , 30 ks Příběhy z vytáčení medu a 50 ks samolepek projektu.

Dodání odměny: 30. Listopad 2014

Podpořte jinak

tím co umíte, vlastníte, můžete poskytnout

Rozbalit vše

Statistika projektu

 • Návštěv dnes:1
 • Návštěv celkem:5 510
 • Běží od:25. 03. 2014